You are here:

معرفی چند خبرنامه مفید

چند روز پیش یکی از همکاران دانشگاهی از بنده پرسید که چطوری خودت را با وجود این همه مشغله کاری، توی زمینه نرم افزار و مباحث کلان داده (بیگ دیتا)، به روز نگه می داری ؟ جواب بنده هم این بود که سعی می کنم در مباحثی که به آنها علاقه مندم، خبرنامه های معتبری را پیدا کنم و با عضویت در آنها به صورت هفتگی، اخبار روز آن مبحث را دنبال کنم .

تا اینکه امشب به این مقاله برخوردم که لیستی کامل از این خبرنامه های معتبر که به صورت هفتگی منتشر میشوند را یکجا فهرست کرده بود. هر چند  بعضی آنها را قبلاً مشترک بودم اما بعضی از آنها را هم امشب مشترک شدم.

خبرنامه هایی در حوزه های دیتابیس، برنامه نویسی موبایل، وب ، نو اس کیو ال و بیگ دیتا را می توانید در این فهرست پیدا کنید و با توجه به اینکه این خبرنامه ها توسط متخصصین هر حوزه به صورت هفتگی جمع آوری و منتشر می شود، کیفیت مطالب و ارزش آنها را بسیار بالا می برد.

توصیه می کنم حتی اگر به زبان انگلیسی هم خیلی تسلط ندارید، خبرنامه های مورد علاقه خودتان را مشترک شوید و با مرور هفتگی آنها، حداقل با بعضی جنبه های نوین فناوری دورادور و قبل از بقیه آشنا شوید .

 

 

دو کتاب لازم و مفید برای مهندسین نرم افزار

Tags: اسکرام | ‌مهندسی نرم افزار

از شروع تدریس بنده ، حدود نه سال می گذرد و یکی از درسهای مورد علاقه بنده و البته مهجور در جوامع دانشگاهی ، درس مهندسی نرم افزار  بوده است .‌درسی که به طور خاص به مدیریت پروژه های نرم افزاری می پردازد و به نظرم از دروس مهم و کاربردی این رشته است .

کتابهای مختلفی در جوامع دانشگاهی و حوزه نشر کشور برای این موضوع وجود دارد اما هیچ کدام نتوانسته بود بنده را برای معرفی آن به عنوان یک منبع درسی مناسب ترغیب کند .مشکلاتی مانند به روز نبودن، ترجمه نامناسب و کاربردی نبودن از جمله دلایلی بود که کتاب خاصی را در این مدت نتوانسته بودم انتخاب کنم.

مدتی پیش به کتاب «روش کاربردی تحلیل نیازمندی های نرم افزار» نوشته مهندس مهرداد (و آقایان شهبازیان و ایراف) برخوردم . اول از همه نویسنده آن یعنی آقای یوسف مهرداد که استاد بنده در درس تحلیل و طراحی شی گرا در زمان کارشناسی بود، برایم جذاب بود و بعد که بخشی از کتاب را مطالعه کردم، از خواندن آن لذت بردم و تقریبا همانی بود که مدتها بود برای درس مهندسی نرم افزار یک، دنبال آن بودم .

برای مهندسی نرم افزار دو هم معمولاٌ اسکرام و مباحث پیشرفته مدیریت پروژه را بیان می کنم که متوجه شدم مهندس مهرداد مترجم کتاب «اصول و روش کاربردی اسکرام» نیز هست که مشابه کتاب قبلی به زیبایی ترجمه و روانه بازار شده است .

وظیفه خود دانستم به عنوان یک عضو کوچک جامعه مهندسین نرم افزار، این دو کتاب ارزشمند را معرفی کنم و برای نویسنده اصلی آنها هم آرزوی موفقیت و تداوم کار در این زمینه مورد نیاز کشور را داشته باشم .

 

سلام دنیا ، مجله ای خواندنی برای علاقه مندان به حوزه تخصصی آی تی

Tags: تجربیات | نخصصی

امروزه به مدد اینترنت و سایتهای مختلف خبری در حوزه های گوناگون ، نقش مجلات کاغذی شاید کم رنگ تر از گذشته شده باشد. با این وجود مطالبی که برای یک مجله یا ماهنامه آماده میشوند، از آنجا که در یک حجم کم باید بهترین ها را جای داد،‌به طور خودکار گزینش شده خواهند بود.
چندی پیش در دنیای وب به سایت سلام دنیا رسیدم که آنزمان قصد انتشار یک مجله اینترنتی و رایگان درباره اخبار حوزه آی تی و بخصوص نرم افزار های متن باز را داشتند. مجله را دانلود کردم و جداْ از گرافیک و صفحه بندی و مطالب آن لذت بردم . اکنون سه نسخه از این مجله الکترونیکی چاپ شده است و به همه علاقه مندان حوزه نرم افزار بخصوص دانشجویان عزیزی که این ایام فرصت بیشتری در اختیار دارند، توصیه می کنم که حتماْ پی دی اف این ماهنامه را دانلود کرده و در بین کارهای روزمره ، مقالات آنرا مطالعه نموده تا از جدیدترین های روز دنیا در این حوزه ، به رایگان بهره مند شوند.
 

میکروسرویس ها و ظهور یک معماری جدید در حوزه مهندسی نرم افزار

چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

Tags: تجربیات | تخصصی | مهندسی نرم افزار | میکروسرویس

مدتیست که در دنیای مهندسی نرم افزار و مدیریت پروژه، اصطلاحی رایج شده است به نام میکروسرویس یا ریزخدمت که خود من هم به شخصه بعد از انجام چندین پروژه عملی در تولید نرم افزار، در عمل هم به آن رسیده ام .
ایده اصلی معماری میکروسرویس این است که نرم افزار را به بخش های کوچک مستقل از هم تقسیم کنیم که ارتباط این سیستم ها با هم ، نرم افزار اصلی ما را شکل خواهد داد . در این معماری هر کدام از سرویسها ، می تواند با زبان برنامه نویسی و پایگاه داده جداگانه ای نوشته شوند و از طریق واسط هایی مثل ReST فراخوانی و استفاده شوند.
بیایید با مثال این مبحث را بررسی کنیم . فرض کنیم من قصد نوشتن یک شبکه اجتماعی برای کتاب را دارم . اگر بخواهم از معماری میکروسرویسی استفاده کنم ، من یک سیستم مستقل برای نظرات باید طراحی کنم که آدرس یک صفحه را که به آن بدهیم ، کل نظرات نوشته شده راجع به آن صفحه را برگرداند و در صورت نیاز ذخیره کند، یک سیستم هم برای احراز هویت و شناسایی کاربر ، یک سیستم برای محتوا و کتابها، یک سیستم برای مدیریت بخش شبکه اجتماعی آن و یک سیستم هم برای امتیاز دهی کاربران باید طراحی شود.
هر کدام از این سیستم ها کاملا مستقل از هم باید طراحی شود به گونه ای که بتوان آنرا به تیم جداگانه ای داد فقط ابتدا باید خدماتی که یک سرویس ارائه می کند و نحوه فراخوانی آنها را مشخص کنیم و بعد کار را به توسعه گران تحویل دهیم .
اگر از پروتکل REST برای ورودی خروجی این سرویس ها هم استفاده کنیم ، نیاز به درایور یا واسط خاصی هم نداریم . هر سرویس با فراخوانی یک یوآرال ، خدمتی که نیاز دارد را دریافت می کند .
مثلا من یک کتاب را می خواهم نمایش دهم. میکرو سیستم مدیریت محتوا، کتاب را که از دیتابیس می خواند، یک درخواست به میکروسیستم نظرات و یک درخواست به میکرو سیستم شبکه اجتماعی ارسال می کند تا نظرات نوشته شده راجع به آن و نیز میزان لایک و اشتراک گذاری آن مشخص و نمایش داده شود.
با لایک کردن یک کاربر یا به اشتراک گذاری آن کتاب هم ، درخواست به سیستم شبکه اجتماعی برای ذخیره این رخداد و نیز سیستم امتیاز دهی برای امتیاز دادن به کاربر ارسال خواهد شد .
با دید کلان این معماری بسیار جذاب به نظر می رسد چون می توان هر قسمت را مجزا از سایر قسمتها طراحی کرد و پیچیدگی یک سیستم بزرگ را با تبدیل آن به زیرسیستم های کوچک کاهش داد اما خود این کار ، باعث می شود مدیریت سرویس ها بخصوص وقتی که تعداد آنها زیاد شود ، عمل هزینه بری باشد .
در هر صورت، اگر با دقت و سنجیدن همه جوانب به این معماری پایبند باشیم ، هزینه نگهداشت و تغییر در کدها بسیار بسیار کاهش خواهد یافت هر چند هزینه های سرباری به ما تحمل خواهد شد که اگر تعداد میکروسرویس ها خیلی زیاد نباشد ، نگران آن نخواهیم بود .
آخرین بروزرسانی ( شنبه ، 20 دی 1393 ، 22:49 )
 
مطالب بیشتر...
صفحه 2 از 3

درباره من

4_2
متولد 1359 ، کارشناسی نرم افزار دانشگاه تهران، ارشد نرم افزار دانشگاه تربیت مدرس و در حال حاضر هیئت علمی دانشگاه بزرگمهر قاینات

خبرخوان

Newspaper_Feed_128x128

آدرس ایمیل خود را وارد کنید :

StmZMa