You are here:

و اما دروغ ....

فرستادن به ایمیل چاپ

Tags: جامعه | نظرات

من هنوز نفهمیده ام آدم ها چرا به هم دروغ می گویند؟؟ 

من با تمام وجود درک می کنم دستور پیامبر خطاب به نومسلمانی که از ایشان تقاضا کرده بود تنها یک واجب از اسلام را پیامبر از او بخواهد که انجام دهد و به بقیه کارهایش کار نداشته باشد و پیامبر در جواب گفت : دروغ نگو ... و طولی نکشید که یک مسلمان واقعی شد.

حدیث دیگری از معصومین همیشه در نظرم است که مضمون آن اینست که برای سنجش یک شخص به طول رکوع و سجودش نگاه نکنید بلکه به صداقت و اداء امانتش بنگرید . یعنی اولین ملاک در سنجش شخص ، میزان راستی اوست.

من خودم سعی کرده ام به شوخی نیز دروغ نگویم و چون این را یک خط قرمز در زندگی قرارداده ام ، مجبورم کاری نکنم که فردا با گفتن آن، خجالت بکشم (با فرض عدم دروغگویی). حتی به دختر کوچکم خیلی دعوا نمی کنم که به خاطر دعواهای من ، ناخواسته مجبور به دروغگویی نشود و اصلاً چیزی به اسم دروغ در مخیله اش راه نیابد.

حالا با این مقدمه ، فرض کنید از دروغ بدتان بیاید و خودتان نیز دروغگو نباشید و از یکی از دوستان نزدیکتان که به هیچ وجه انتظار ندارید، دروغ بشنوید، اگر همه اینها را کنارهم بگذارید حال الان مرا درک خواهید کرد ....

صدباربدی کردی و دیدی ثمرش را    خوبی چه بدی داشت که یکبار نکردی 

نظرات (8)Add Comment
0
دروغ
نویسنده دوستدار شما, مارس 03, 2010
سلام
سلام به بهترین استاد دنیا
واقعا دلم برای نشستن تو کلاس تون تنگ شده
و من این رو مطمئنم که شما تا حالا به هیچ کس دروغ نگفته اید مطمئنم

ولی در مورد دروغ :
خداوندا اين كشور را از دشمن ،از خشكسالي ،از دروغ دور نگهدار(دعاي داريوش بزرگ در تخت جمشيد)
0
...
نویسنده f.s, مارس 03, 2010
دروغ بزرگ (به آلمانی: Große Lüge)، اصطلاح و تکنیکی است در پروپاگاندا، که اولین بار آدولف هیتلر از آن استفاده کرد و نمایندهٔ تکنیکی تبلیغاتی در دنیای سیاست است.

آدولف هیتلر در کتاب نبرد من، می‌گوید مردم شکست آلمان در جنگ جهانی اول را به این دلیل پذیرفتند که یهودی‌های دارای نفوذ در مطبوعات از این تکنیک استفاده کردند. از نظر او این روش مستلزم آن است که دروغ چنان عظیم باشد که هیچ کس باور نکند که «کسی آنقدر گستاخ باشد که چنین بی‌شرمانه حقیقت را تحریف کند». اولین مورد استفادهٔ دروغ بزرگ در این جملهٔ معروف او مستند شده است: «در دروغ بزرگ همواره نیروی قابل باور بودن موجود است.»

بعدها یوزف گوبلز که وزیر تبلیغات هیتلر بود این تئوری را با کمی تغییر بدین گونه بیان کرد که دروغ بزرگ یکی از روش‌های تبلیغاتی مورد استفادهٔ انگلستان است که دروغ بزرگی می‌گویند و در ضمن تحت هر شرایطی بر صحت آن پافشاری می‌کنند.

شایع است که گوبلز روایت خود از روش دروغ بزرگ را بدون نسبت دادن آن به یهودی‌ها و یا متفقین مورد استفاده قرار می‌داد. این روایت بدون منبع شایع‌ترین نمونهٔ استفاده از دروغ بزرگ است و بر اساس آن معمولاً فرض گفته می‌شود که گوبلز خود مبدع تکنیک دروغ بزرگ بوده است.

در صفحهٔ ۵۱ گزارشی که از طرف دفتر خدمات استراتژیک ایالات متحده در مورد شرح حال روحی هیتلر منتشر شده بود چنین آمده است:

«اولین قانون او این است که هیچ‌وقت نگذارید مردم دلسرد شوند، هیچ‌وقت خطا و تقصیری را نپذیرید، هیچ‌وقت تصدیق نکنید که دشمن ممکن است صفت خوبی داشته باشد، هیچ‌وقت جایی برای جایگزین باقی نگذارید، در آن واحد روی یک دشمن متمرکز شوید و تقصیر هر اتفاق بدی را بر گردن او بیاندازید. مردم دروغ بزرگ را زودتر از دروغ کوچک باور می‌کنند و اگر دروغی را مکرراً تکرار کنید، دیر یا زود آن را باور خواهند کرد.»
0
...
نویسنده من نه منم, مارس 03, 2010
سلام استاد منم نمی دونم چرا خودمون به خودمون دروغ می گیم چه برسه به دیگران ؟؟؟؟
...
التماس دعا یا حق.
0
...
نویسنده يه دانشجو..., مارس 03, 2010
سلام بر بهترين استاد دنيا.
بيشتر از اينكه از شما درس ياد بگيرم اخلاق ياد گرفتم.استاد كلاس هاي شما نه 3واحدي نبودن و نه 2واحدي-18واحدي بودن كه هر كلاستون يه ترم بود برا ما- 2واحدش اخلاق بود 6واحدش درس بود و 10 واحدش هم مهربوني وصفا وصميميت-خيلي ارادت رداريم-از اون دو سال كاشكي كلاس هايي كه با شما داشتيم دوباره تكرار بشوند.
0
...
نویسنده متین, مارس 04, 2010
سلام استاد.من هیچ موقع اون نکته اخلاقی که تو کلاس گفتین و وسط جزوم یادداشت کردن یادم نمیره که هیچ موقع رو ظاهر آدما قضاوت نکنین و نذارین کسی رو ظاهر شما ضاوت میکنه...
این نکته رو هم همیشه به خاطر میسپارم که به قول امام علی(علیه السلام):بنده ی خدا تا دروغ را چه به شوخی و جدی ترک نکند طعم ایمان را نمی چشد.
0
...
نویسنده من خودمم, مارس 05, 2010
سلام استاد، متنتون خیلی قشنگ بود مخصوصا شعر آخرش. فکر می کنم تو زندگی یه شعر بیشترین تاثیر رو می تونه داشته باشه.
0
...
نویسنده مهدیس, مارس 17, 2010
خیلی دوستتون داشتم،ولی الان اصلا این حس رو ندارم.شماحتی جواب سلاممو ندادین.فکر میکردم با بقیه بزرگا فرق دارین ولی این یه درووووغه.ممنون از نوشته های خوبتون
0
سلام استاد عزیز و مهربان.وقتی این رشته را قبول شدم
نویسنده a guest, ژوئن 27, 2010

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy