You are here:

افزایش سرعت سایت - استفاده از حافظه نهان (کش Cache)

فرستادن به ایمیل چاپ

Tags: PHP | برنامه نویسی | تجربیات | تخصصی | جوملا | وب

خیلی از سایتهایی که امروزه طراحی می شود به کمک سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS ها انجام می گیرد. این سیستم های مدیریت محتوا مانند جوملا ، وردپرس و مانند آن در حقیقت سایتهای از پیش نوشته شده ای هستند که به راحتی قابل تغییر بسته به نیاز کاربر را دارند و اکثر کارهای مورد نیاز کاربر از قبیل آپلود مطالب، جستجو، گالری عکس، نظرات و غیره را درون خود دارد و اگر کمی حرفه ای شده باشید در عرض نصفه روزی می توانید سایتی را آماده کنید.

همین سایتی که در حال مشاهده آن هستید هم به کمک جوملا ساخته شده است.

بگذریم. اغلب سایتهایی که به کمک سیستمهای مدیریت محتوا ساخته می شوند سرعت پائین تری دارند دلیل این امر هم این است که برای باز شدن یک صفحه ، کلی ماژول و کتابخانه باید بارگذاری شود و نهایتاً صفحه مورد نظر تولید شده به کاربر ارسال شود. (اکثر مطالب به صورت پویا از بانک اطلاعاتی خوانده شده به کاربر نمایش داده می شود)

صفحه اصلی همین سایت نیز به نظرم دیر بارگذاری میشد و کمی دیر متوجه شدم که خیلی راحت می توان از امکان کش کردن مطالب یعنی بعد از آماده شدن صفحه اچ تی ام ال نهایی ، آنرا خود سیستم مدیریت محتوا در جایی موقت ذخیره می کند تا با درخواست بعدی همان صفحه، مجدد ساخته نشود و همان صفحه قبلی به سرعت ارسال شود. این امر با انتخاب یک گزینه ساده در تنظیمات اکثر سیتسمهای مدیریت محتوا امکان پذیر است.

نکته ای که فقط باید حواستان باشد این است که ممکن است در این بین، مطلب جدیدی به سایت اضافه شود یا مطالب قبلی به روز شود که با این روش تا اتمام زمان کش کردن مطالب (که دست مدیر سایت است) مطالب قدیمی تر به کاربر نمایش داده می شود.

نظرات (0)Add Comment

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( يكشنبه ، 30 خرداد 1389 ، 13:47 )