You are here:

کیمیاگری

فرستادن به ایمیل چاپ

Tags: جامعه | روزانه، نظرات

مدتی پیش کتاب کیمیاگر نوشته پائولو کوئیلیو را خواندم و بسیار لذت بردم. فهمیدم برای بیان مطالب عمیق عرفانی و حکمت الهی نیاز به زبان دین نیست و گاهی یک داستان تمثیلی ، صدها برابر از یک موعظه و روضه ، اثر بخش تر است.

داستان درباره چوپانی بود به نام سانتیاگو که خوابی می بیند و در پی یافتن تعبیر آن ، از تمام دلبستگیهایش دل می کند و در راه رسیدن به آن از اسپانیا تا اهرام مصر، ماجراهای مختلفی بر او می گذرد. مرشد او در این مسیر شخصی است که کیمیاگر نام دارد و کیمیای اصلی را که خالص سازی طلای وجود است را به او می آموزد. این که هر شخص یک "افسانه شخصی " دارد که اگر قصد رسیدن به آن را داشته باشد، تمام کائنات همکاری می کنند تا به آن برسد . این که جهان پر از نشانه است که رابط ما و روح حاکم بر جهان است و مطالب پر مغز دیگر که در قالب یک داستان نه چندان بلند به صورتی زیبا بیان شده بودند.

با این جو رادیو و تلویزیون و رسانه ها که به نظرم باعث ابتذال دین و دین گریزی جوانان شده است، اینگونه ادبیات می تواند بسیار موثر باشد.

چندی پیش هم توصیه های رنه ونه گات نویسنده آمریکایی در یک مراسم فارغ التحصیلی را می خواندم . توصیه هایی ساده و گرانبها بودند. توصیه هایی که به دل می نشست و کاملاً امروزی بود. مثلا گفته بود ناسزا ها را فراموش کنید. اگر موفق به انجام این کار شدید راهش را به من هم نشان بدهید یعنی نصیحتی که قبولش داشت اما خودش موفق به آن نشده بود. لپ کلام اینکه خیلی از این خارجی ها و غیر مسلمانها هم خوب حرف حساب می زنن....

نظرات (8)Add Comment
0
...
نویسنده مجید شیبانی, نوامبر 02, 2010
سلام

نکته ی جالبی داشت :lol:
0
یک پیشنهاد..
نویسنده بابک باستان, نوامبر 03, 2010
سلام بر استاد گرامی..
4 سال پیش کتابی به نام "کوری" را مطالعه کردم ولی متاسفانه نام نویسنده و مترجمش را بیاد نمی آورم.
اگر وقت مطالعه آزاد دارید این کتاب را حتماً مطالعه بفرمایید.
0
...
نویسنده a guest, نوامبر 03, 2010
كاش ميشد ما همين قرآن رو يك دور بامعنيش مي خونديم
كاش نهج البلاغه رو حداقل يك دور مي خونديم
اين همه كتاب و حديث وروايت اگرخوانده وعمل ميشد چه مي شد
ان هذه القران يهدي للتي هي اقوم ويبشر المومنين الذين يعملون الصالحات ان لهم اجرا كبيرا
0
...
نویسنده دانشجو, نوامبر 11, 2010
با عرض سلام خدمت استاد گرامی

حقیقتا آنقدر از گذاشتن این متن خوشحال شدم که هیچ مطلبی در ساییتون اینقدر برام خوشحل کننده نبود-البته تمامی مطالبتون عالیه ولی این مطلب به خاطر اینکه حرف دلم بود خیلی خوشحال شدم-

توی این چند سالی که از خدا عمر گرفتم با آدم های متفاوتی روبرو شدم که روی اعتقاداتم تاثیر مثبت و گاهی هم تاثیرات منفی گذاشتن.
آدم هایی که به ظاهر نمازشان قضا نمی شد و اهل قرآن و نهج البلاغه بودن ولی در عملشان اصلا نمایان نبود.
انگار عادت کرده ایم که فقط یاد بگیریم ولی وقتی پای عمل به میان میاد همه شانه خالی می کنیم ولی امیدوارم که دید من اشتباه باشه و اینطور نباشه.
بالاخره هر چی که باشیم مسلمانیم و شیعه علی(ع)
به همین خاطر ترجیح میدهم کتاب های خارجی را بخوانم و از آنها پند بگیرم،چون معتقدم که اکثریت آنها با تمام وجود خدا را یافته اند و جملاتشان به دل می نشیند به این کاری ندارم که شاید اکثر آنها مسلمان نباشند مهم این است که آنها به اعماق مسائل توجه دارن.
از شما شما استاد عزیز و تمامی دوستان که این متن رو می خونید می خوام که در مورد دید من نظر بدید.
باتشکر
پیروز باشید و سربلند
0
...
نویسنده a guest, نوامبر 15, 2010
در پاسخ به "دانشجو" :
اسلام و مسلماني رو در اشخاص نبايد جستجو كرد. بلكه نمونه اصلي و عملي اسلام و احكام ديني ما اهل بيتند و اين ديد خيلي سطحي نگريه كه چون چند نفررو ديدم كه عمل نمي كردند حالا ترجيح مي دهم كتاب خارجي بخونم. اين كه نشد دليل. اينجاس كه بايد همه از خدا بخواهيم به ما بصيرت بدهد تا در پيدا كردن راه گمراه نشويم %
0
حرف خوب را آويزه گوشت كن حتي اگر از زبان دشمنت باش
نویسنده سليماني, نوامبر 17, 2010
سلام
هميشه فكر مي كردم كه كتاب يار مهربانه يعني چي؟
اما بعضا كتابهايي خوندم كه تازه با خوندن اونها متوجه شدم قبلا هيچ چيزي از كتاب و كتابخواني و چيزهاي كه كتاب ميتونه به آدم ياد بده نمي دونستم.
يك نمونش كتاب "آيين دوستيابي" فكر كنم نويسندش ديل كارنگي بود
چند تا ترجمه از اين كتاب به فارسي شده.اگه وقت كرديد اين كتاب را هم بخونيد
البته من خودم هنوز سه فصل بيشتر نخوندم اما خيلي دلم مي خواد تمومش كنم!
0
...
نویسنده a guest, نوامبر 27, 2010
مملکتی که ملت پیرو مرده پرستی باشند
بهتر از این می شود؟
ناصر الدین شاه حرف قشنگی زده:
همه چیزمان به همه چیزمان میاد

به قول یکی از اساتیدمون : خاک بر سر ملتی که شاه محبوبشان از شاهان صفویه باشد
0
...
نویسنده شاپرک(کامپیوتر86), نوامبر 28, 2010
معتقدم خدای مهربون به همه انسانها قدرت خلاقیت بخشیده چرا که توانایی خلاق انسانها ، تصویر خداست، واضح تر بگم که رمز و راز راستین جهان در چیزهای مریی است نه در چیزهای نامریی. که با پرورش قدرت خلاقیت و تفکرمان حتی در کوچکترین شی میتوان به وجود خدا دست یافت(همان سخن گرانبهای حضرت علی (ع) ) به همین دلیل گاهی خارجی ها و غیر مسلمانها خوب حرفه حساب میزنن ، از نظرم همه میتونن از عهده این کار بربیان، فقط کافیه به خودمون یه ذره زحمت بدیم به چیزهای اطرافمون بیشتر دقت کنیم تا.....
پاسخی که ناشناس به دانشجو داده یه قسمتش از نظرم مشکل داره .(اسلام و مسلماني رو در
اشخاص نبايد جستجو كرد!!!!) توجه در اعمال و رفتار هرشخص انسان را خردمند میکنه و به اودر هر زمینه ای تجربه میده(البته اون دیدی که منجر به رشد انسان میشه) که قطعاً اسلام و مسلمانی در همه زمینه هاست که این موضوع برمیگرده به همون تفکر در چیزهای مریی .( چه چیزمریی تر از اشخاص.)

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy