You are here:

فیلمهایی که دیده ام

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

Tags: روزانه، نظرات | فیلم

این روزها به مدد سرعت اینترنتی که روزبروز بیشتر می شود و سهولت دانلود ، مقوله فیلم و دیدن آن، جزئی از زندگی بسیاری از ماها شده است. مثل خیلی از شماها ، قبل از دیدن یک فیلم (اگر وقت اضافی داشته باشم) اول سری به سایت IMDB می زنم و قبل از دیدن فیلم، امتیاز، خلاصه فیلم، بازیگران، کارگردان و نظرات کاربران را مشاهده می کنم و با توجه به همه این موارد، فیلمی را برای دیدن انتخاب می کنم . بعضی از فیلمها، تا مدتها در ذهنم مانده اند. تعدادی از این فیلمهای تاثیر گذار از قرار زیرند :

 1. پدرخوانده یک : این فیلم را در زمان دانشجویی دیدم. یکی از ماندگارترین فیلم هاییست که تا کنون دیده ام که راجع به زندگی یک خانواده مافیا درآمریکاست و حوادثی که منجر به از بین رفتن خانواده و تشکیل ساختار جدید مافیا می شود. این فیلم رتبه دو را در بین بهترین فیلم های سایت IMDB دارد. پدر خوانده دو هم ، به همین زیبایی است.
 2. خوب ، بد ، زشت : یکی از فیلمهایی خوب وسترنی که زمان دانشجویی دیده ام که تقابل سه آدم با سه نوع بینش مختلف را نشان می دهد .
 3. بر باد رفته : این فیلم را هم در سینمای کوی دانشگاه تهران در زمان دانشجویی دیدم. فیلمی خوش ساخت در رابطه با جنگ شمال و جنوب در آمریکا به محوریت دختر یک دنده ای به نام اسکارلت .
 4. رهایی از زندان شاوشنگ : این فیلم که رتبه یک را در بین فیلمهای IMDB دارد، در رابطه با مردیست که بیگناه به حبس ابد محکوم می شود اما از همان روز اول با امید و پشتکار ، کاری می کند که بتواند از زندان فرار کند . زیبایی این فیلم علاوه بر این که نشان می دهد ، این انسان است که باید یاد داشته باشد در سخت ترین شرایط ، تسلیم نشود این بود که تا اواخر فیلم راز خیلی از کارهایی که شخصیت اصلی فیلم انجام می داد، مشخص نبود. (رتبه یک)
 5. سقوط (Crash) : فیلمی با ساختار فلش بک (ابتدا انتهای ماجرا نمایش داده می شود و بعد مرحله به مرحله به عقب بر می گردیم ) که ماجرای زندگی چند نفر را زاویه های مختلف نشان می دهد. نکته جالب این فیلم این بود که شخصیت هایی که اول فیلم محبوب به نظر می رسیدند ، در انتهای فیلم مورد تنفرمان بودند و بالعکس شخصیتهایی که در ابتدا منفی به نظر می رسیدند، درانتها جزء شخصیتهای مثبت فیلم شدند. (رتبه 234)
 6. راه کارلیتو : یک گانگستر(آل پاچینو) از زندان آزاد می شود و تصمیم می گیرد آدم شود اما به این راحتی ها نیست. تلاش او در این راه و حوادثی که پیش می آید، فیلمی ساخته است به یاد ماندنی.
 7. شهر خدا : فیلمی آرژانتینی راجع به درگیریهای خیابانی که بین باندهای تبهکار وجود دارد اما بسیار زیبا وتاثیر گذار . (رتبه 18)
 8. هفت : فیلمی با بازی برد پیت و مورگان فریمن در نقش دو کارآگاه پلیس که پیگیری چند قتل آنها را به این نتیجه می رساند که شخصی در پی کشتن افرادیست که هر یک مظهری از گناه های هفتگانه اند خشم و شهوت و پرخوری و حرص و .... (برنده 28)
 9. یازده یار اوشن : فیلمی راجع به همکاری یازده نفر حرفه ای که خیلی تر و تمیز یک دزدی را ترتیب می دهند. یک دزدی فوق العاده تمیز که تا انتهای فیلم نمی فهمید چه کسی سر چه کسی را کلاه گذاشته است. از نقاط قوت فیلم علاوه بر فیلمنامه، تعداد زیاد بازیگران معروف آن است.
 10. بابل (Babel): فیلمی دیگر با بازی برد پیت راجع به زندگی 4 خانواده مختلف که یک اتفاق کوچک( تیری تصادفی از یک پسربچه در کشور مراکش شلیک می شود و .... ) آنها را به هم پیوند می دهد. پر از صحنه های انسانی . (برنده اسکار)
 11. زیبایی آمریکایی : این فیلم را هم در زمان دانشجویی دیدم. فیلمی تاثیر گذار راجع به روابط از هم پاشیده یک خانواده در جامعه آمریکایی(رتبه 39).
 12. سینما پارادیزو : چگونگی شکل گرفتن یک کارگردان بزرگ ایتالیا با خبر مرگ یکی از نزدیکانش به صورت فلاش بک روایت می شود. اینکه در کودکی چه مشتاقانه به سینمایی به نام پارادیزو می رفته است و تأثیراتی که پیرمرد آپاراتچی روی زندگی او می گذارد. این فیلم را هم شدیداً توصیه می کنم ببینید. (رتبه 76)
 13. حرفه ای : این فیلم هم زندگی یه حرفه ای را نشان می دهد. منظورم از حرفه ای شخصیست که خیلی با مهارت و بدون هیچ ردپایی ماموریتی را در قبال پول انجام می دهد. یک حرفه ای که ناخواسته یک دختربچه وارد زندگیش می شود و روابط عاطفی که با او برقرار می کند. (رتبه 34)
 14. پالپ فیکشن : حوادثی که در زندگی چند فرد تبهکار پیش می آید، یکی را بیدار می کند و این حوادث را دست خدا می بیند و دیگری او را مسخره می کند و چشمهایش را به روی نشانه ها می بندد. فیلم تقابل بین بدی و خوبی و اینکه بدی هیچ گاه ماندگار نیست را نشان می دهد. (رتبه 6)
 15. پیانیست : یک پیانیست یهودی در زمان جنگ جهانی مانند سایر یهودیان مورد غضب قرار گرفته، مجبور به ترک وطن همراه با خانواده اش می شود. مسائلی که این وسط اتفاق می افتد فیلمی را شکل داده است که واقعاً زیباست . کارگردان این فیلم هم رومن پولانسکی از کارگردانان معروف سینماست. (رتبه 54)نکته مهم راجع به این فیلمها اینه که بعد از اتمام آنها احساس لذتی به شما دست می دهد.لذت از مطلب عمیقی که فراگرفته اید یا شخصیتی که با آن آشنا شده اید و تا مدتی ذهنتان را مشغول می کند.

البته خیلی از فیلمهای زیبا و هنرمندانه هم از خاطرم رفته است. از بین بازیگران هم بازی آل پاچینو و نیکلاس کیج و جورج کلونی و آنجلینا جولی را دوست دارم.

نظرات (0)Add Comment

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( يكشنبه ، 6 فروردين 1391 ، 15:27 )