You are here:

حرفه ای به نام تدریس

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

Tags: روزانه، نظرات

در این چند سالی که مشغول به تدریس هستم ، متوجه شده ام که تدریس ، یک حرفه است که مشابه بقیه مشاغل نیاز به آموزش ، تجربه و یادگیری دارد. اساتید بسیاری را می شناسم که علیرغم سواد کافی ، در ارائه مطلب و ارتباط برقرار کردن با دانشجو ، بسیار مشکل داشته اند یا اگر هم بیان خوبی داشته اند ، رابطه دوستانه ای با مخاطبان خود برقرار نکرده اند.

چند روز پیش ، مشکلی در یکی از کلاس های دانشکده پیش آمد که طی آن ، استاد مربوطه به صورت فیزیکی یکی از دانشجویان را که جزوه نمی نوشته است، از کلاس بیرون کرد. به شخصه ناراحت شدم به خصوص به این دلیل که احترام و شخصیت دانشجو ، رعایت نشده بود.

 

علاوه بر تسلط بر مطالب درسی ، نکته مهم در تدریس، برقراری ارتباط دوستانه با دانشجو و رعایت احترام متقابل و حفظ شخصیت دو طرف است. به خصوص برای استاد، صبر و بردباری و درک ظرایف کار با قشر جوان و پر انرژی زیبنده تر است.

دید نباید به صورت "اینها باید یاد بگیرند" باشد ، بلکه شکل صحیح این است که "من باید بتوانم به اینها یاد بدهم" و اگر من استاد متوجه شدم به هر دلیلی ، کلاس بازدهی لازم را ندارد ، دوستانه می توانم از خود دانشجویان بپرسم که اشکال کارم کجاست ؟ یا به چه صورت کلاس بازدهی بیشتری خواهد داشت؟

 

نکته دیگر دراین باب ، این است که ملاک ارزش گذاری دانشجو، صرفاً نمره نباید باشد و هر کس که نمره اش بیشتر باشد، مقرب تر شود. به نظرم دانشجویی که نمرات متوسطی دارد اما همزمان فعالیتهای دیگری مانند موسیقی ، ورزش ، کار و غیره انجام می دهد نسبت به دانشجویی که فقط درس خوبی دارد، ارجح است.

نکته دیگر این است که حفظ عدالت ، در دادن نمره است که عدم رعایت آن باعث دلسردی بعضی ها خواهد شد که اعتراف می کنم در این قسمت کمی ضعیف عمل کرده ام اما چون متوجه اشتباهم شده ام ، در حال جبرانم.

چه نیکو سروده است شاعر گمنام :

درس معلم ار بود زمزمه محبتی جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را

نظرات (7)Add Comment
0
...
نویسنده a guest, دسامبر 04, 2010
با سلام
استاد من الان تموم کردم (البته درسم رو) ولی همچنان میآم به سایتتون.
استاد ما همیشه وقتی با بچه ها سر درس دادن استادا حرف می زدیم اینو می گفتیم که شما این قدر مطلب بلدید و اینقدر مسلطین که فقط دوست دارین اینها رو به دانشجو یاد بدین. و این یک نکته مثبت برای شمایه که مصداق عملی این حدیث از امام علی(ع) هستید: زکات علم نشر آن است
ولی کاش قبل از شروع ترم یا هفته یا کلاس یه شمای کلی از مطلب رو تو ذهن دانشجو ایجاد کنید. البته شما سرفصل رو می گید ولی گفتم به علت اینکه حجم مطالب زیاده به قولی تو کلاس از این شاخه به اون شاخه می رید. البته از یک نظر باز هم کار شما درسته چون شما یک اشاره به مطلب می کنید و دانشجو باید خودش دنبال مطلب بره. چقدر سر کلاس این کارتون منو اذیت می کرد ولی الان می فهمم که این کار شما چقدر خوب بوده.
مطلب بعدی اینکه استاد با این حرفتون موافقم. من هیچ وقت سر کلاسهایی که با شما بودم دغدغه نمره رو نداشتم ولی آخرش اون چیزی که فکر می کردم نمی شدم. البته با مقایسه با بچه هایی که کمتر کار می کردن و نمرشون بیشتر میشد.
ببخشید که مطالب زیاد شد. شما یه خط از خودتون انتقاد کردین ماهم که انگار نه انگار که شاگرد شماییم.
بهترین استاد من بودید و دوست دارم همیشه رو به پیشرفت و بهتر شدن برید.
فکر نمی کنم حتی تو فردوسی هم استاد دلسوزی مثل شما باشه.
اینها رو هم که گفتم نظر من بود. اگر زیاده روی کردم ببخشید.
0
...
نویسنده رضا نباتی, دسامبر 07, 2010
سلام استاد
جا داره همینجا بهتون یه خسته نباشید حسابی عرض کنم؟
راستی فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان به یکایک دوستان تسلیت عرض می کنم.

احترام اثر متقابل داره و بی احترامی سبب از هم گسیختگی روابط صمیمی استاد و دانشجو میشه و همین موضوع باعث ایجاد فاصله ای زیاد بین دانشجو و دانشگاه بشه و اثرات بدی در آینده و خلقیات دانشجو ایجاد کند به حدی که یک عقده تلخ ممکن است تمام امیدها و آرزوهای یک جامعه را به تباهی پیش ببرد. وقتی استادی حق مطلب رو خوب ادا کنه دیگه اون به عهده ی دانشجو هستش که مطلب رو نت برداری کنه یا نکنه ؟ استاد خوب باید بتونه قشر دانشجو و موقعیت خاصش را رو درک کنه و براحتی با اون ارتباط برقرار کنه؟(حضور مختلط دختر و پسر در دانشگاه غرور خاصی در دانشجویان ایجاد می کند که نباید از آن چشم پوشید و هیچ کس براحتی غرورش را در چنین محیطی نمی شکند.)

در رابطه با بحث نمره هم باید بگم که هیچ وقت نمره نمی تونه ملاک ارزش ها و توانایی های یه فرد باشه چرا که خودم شخصا افرادی رو تو دانشکده دیدم با وجود اینکه تو درس خاصی مشکل داشتن و معمولا هم به ما مراجعه می کردن ولی به دلیل حمایتهای ناعادلانه بعضیها و خانواده ی آموزشی نمرات خوبی رو کسب کردن و به عقیده ی خودم نمره ی واقعی ما دست خداست که آثارش می تواند در زندگی ما متجلی بشود؟

از یک واقعیت هم نباید غافل بود : وقتی در ترم دوم با یه بنده خدایی رقابت شدید درسی داشتم خودم شاهد بودم که اون بنده خدا واقعا زحمت می کشید(به حدی که بعضی از شبها رو بیش 4 ساعت استراحت نمی کرد) و در درسهای دیگه هم نمرات خیلی خوبی داشت ولی تو درس برنامه نویسی سیستم های تجاری و پیشرفته با وجود اینکه اون بنده خدا خیلی تلاش کرد و حتی برای اون درسها خیلی وقت گ%D
0
...
نویسنده tokhmkar, دسامبر 12, 2010
چشمان جاده چشم به راه رفتن است ، رفتن سرشت ماست،تردید تا به کی..؟سفر سرنوشت ماست...
0
بحث نمره ها
نویسنده سلیمانی, دسامبر 14, 2010
سلام استاد
ما که رشتمون مکانیک بود و تو این دو سال هیچ واحدی را با شما نداشتیم اما خب در مورد پاراگراف آخری باید بگم اونطور که من از دوستانم شنیدم این قضیه که گویا به فکر حلش افتادید خیلی ها را ناراحت کرده بوده.
امیدوارم حالا که خودتون هم متوجه این مطلب هستید طوری بشه که کسی احساس نکنه تو این زمینه حقش ضایع شده.
موفق باشید و خدانگهدار
0
...
نویسنده a guest, دسامبر 17, 2010
ميدونيد استاد بداخلاق چه مزيتي داره؟اينكه كسي دلش براش تنگ نميشه كه بخواد حالش رو بپرسه.
بهتون برنخوره ولي ما هم كه سلامتون ميكنيم جواب نميديد.شايد مشغله كاري باعث شده باشه كه فراموش كنيد.شايد هم از اينكه اين همه اطرافيان دوستتون دارن دلزده شديد و فرقي نداره يكي كم يازياد بشن و براتون عادي شده و يا شايد روحيات خاصي رو براي ارتباط دوست داريد و با جواب تدادن داريد متوجه ميكنيد كه باباجان تو ديگه حال ما رو نپرس.ميدونم روحيه لطيفي داريد اغلب به كسي نه هم نميگيد.شرمنده كه رودررو گفتم چون اگه نميگفتم سر دلم عقده ميشد. و غيبت بلد نيستم.
0
...
نویسنده بنائی, دسامبر 17, 2010
یه مدتیه که درگیر اسباب کشی و آماده کردن خونه جدید هستم . اگه قصوری بوده ، عذر خواهم . راجع به پیامک ها هم حتما آخرشون اسمتون را بنویسید که بتونم جوابتونو بدم .
0
...
نویسنده شاپرک (کامپیوتر 86), دسامبر 19, 2010
استاد من کارا و رفتارتونو در ارتباط با دانشجو همیشه می پسندم الا این مورد که دانشجو رو با همون دیدِ اول از نظر قوی و ضعیف بودنه درساش تا ترمه آخرش میدیدین،در صورتی که سایر استعداداش و تغییرات بعدیش رو نادیده میگرفتین ولی الان واقعا خوشحالم که برگشتین به عقب و با مرور مجدد این یکی مورد خیلی خیلی مهم رو تبدیل به اصلش کردین چون هر چیزی اصلش گرانبهاست که نه تنها هیچ گاه از یاد برده نمیشه بلکه قطعا الگویی میشه برا تک تکمون.
مطمئن باشین ثمره ی کارتون نیکوست.

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy