You are here:

محبوبترین زبانهای برنامه نویسی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

Tags: برنامه نویسی | تجربیات | تخصصی | معرفی

بررسی میزان محبوبیت زبانهای برنامه نویسی می تواند در انتخاب زبانی که روی آن سرمایه گذاری کنیم ، موثر باشد. سایتهای بسیاری هستند که با روشهای مختلفی (مانند بررسی میزان جستجوها، بررسی سوالات پرسیده شده در انجمنهای تخصصی، بررسی میزان جستجوی موقعیت های شغلی و غیره) زبان های برنامه نویسی مختلف دنیا ، میزان رشد یا کاهش محبوبیتشان را سالیانه و حتی ماهیانه اندازه می گیرند.

هر چند این سایتها بیشتر برای خارج از کشور می تواند ملاک باشد و میزان محبوبیت برآورد شده با واقعیات ایران متفاوت است اما باز هم بررسی آنها خارج از لطف نیست. به عنوان مثال اکثر این سایتها زبان جاوا را جزء محبوبترین زبانها شناخته اند اما در ایران این زبان کمتر در بازار مورد استفاده قرار گرفته است .

بهترین سایتی که برای این منظور یافته ام که اطلاعات به روز و نمودارهای مختلف مربوطه (مانند محبوبیت ماهیانه، سالیانه ، درازمدت ، گروه بندی زبانها و غیره) را دارد سایت تیوب است که لیست مقایسه زبانهای برنامه نویسی آنرا در این آدرس می توایند مشاهده کنید . ترتیب زبانهای برنامه نویسی این لیست از این قرار است :

  1. جاوا
  2. سی (C)
  3. سی پلاس پلاس (++C)
  4. پیتون (Python)
  5. پی اچ پی (PHP)
  6. سی شارپ (C#)
  7. ویژوال بیسیک
  8. ......


 

لیستی هم جدیداً در این آدرس مشاهده کردم که بر اساس میزان سوالات پرسیده شده در سایت معروف Stack Overflow زبانهای برنامه نویسی را مقایسه کرده است. در این مقایسه ، رتبه اول متعلق به سی شارپ، زبان دوم جاوا و زبان سوم پی اچ پی است.

نظرات (2)Add Comment
0
مطلب فوق
نویسنده ابوالفضل عربی, مارس 08, 2011
سلام .
مطلبی رو که نوشتین زبان جاوا رو بهترین زبان دونسته.ولی از دید اکثر برنامه نویسان مطرح و دنیای برنامه نویسی و در اکثر سایتهای مطرح،زبان سی محبوبترین و بهترین زبان مطرح شده.ضمنا میشه یه سیستم عامل نام ببرید که با جاوا طراحی شده باشه؟
بهترین و مطرح ترین سیستم عاملها بدون شک با زبان سی طراحی شده اند.
بایستی یادآوری کنم که نسخه های تکمیلی از مجموعه ی زبان سی((نه خود c)) مثل j# و f# همه امکانات اکثر زبانها رو پشتیبانی میکنند.خوش باشین.بای تا های
0
تشکر
نویسنده سارا, اوت 10, 2013
سلام.می خواستم به خاطر معرفی سایتwww.tiobe.com ازتون تشکر کنم.خیلی به درد من خورد.موفق باشید

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( يكشنبه ، 8 اسفند 1389 ، 20:12 )