You are here:

برکناری دو مسوول اروپایی به خاطر فساد مالی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

Tags: جامعه | خواندنیها | نظرات

روزنامه اردنی الدستور نوشت: شهردار استکلهم پایتخت سوئد که همزمان ریاست یکی از احزاب این کشور را نیز برعهده دارد ناگهان بدون مقدمه و به صورت ناگهانی خود را در میان موجی از انتقادات و خشم کم نظیر مردمی دید و از طرف مطبوعات و رسانه ها به فساد مالی متهم شد.

وی در نهایت مجبور به کناره گیری از سمت شهردار استکلهم شد. تمام این اتهام شهردار استکلهم این بود که خانم شهردار با استفاده از کوپن های دولتی (ژتون)، برای خودروی شخصی خود بنزین زده است.

منتقدان و مطبوعات در سوئد گفته اند: اگر شهردار از اموال عمومی استفاده شخصی کند پس دیگر کارمندان شهرداری با اموال عمومی به دست آمده از مالیات های عمومی، چه می کنند و این مبالغ را چگونه هزینه می کنند؟

البته شهردار استکلهم در واکنش به این انتقادات قسم یاد کرده که در پمپ بنزین، متوجه جا گذاشتن کیف پول خود می شود و لذا مجبور شده از کوپن های دولتی برای پرداخت هزینه بنزین استفاده کند.

وی اضافه کرد: در این شرایط چه باید می کردم ؟ آیا باید با پای پیاده به شهرداری می رفتم یا اینکه از سایر شهروندان پول قرض می گرفتم؟ من فقط کیف پولم را جا گذاشته بودم.

البته مطبوعات و منتقدان این توجیه های خانم شهردار را نپذیرفته و گفتند: این توجیه ها برای شهردار استکلهم مناسب نیستند و وی می توانست به جای خیانت در امانت، خودروی خود را ترک و از وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به مقصد استفاده کند.

شهردار استکلهم علاوه بر کناره گیری از سمت خود، از جایگاه حزبی اش نیز به عنوان رئیس حزب، کنار گذاشته شد تا به کلی از صحنه سیاسی سوئد حذف شود.

یک رویداد مشابه در فنلاند

این درحالی است که پیش از این وزیر بهداشت فنلاند نیز به دلیل کشف فساد مالی اش مجبور به استعفا شد.

این وزیر فنلاندی به هزینه دولت، سه مرتبه با همسر خود تماس تلفنی بین المللی برقرار کرده بود.

این حادثه باعث خشم و عصبانیت افکار عمومی و مطبوعات فنلاند شد چرا که این فرد با سوءاستفاده از جایگاه خود به عنوان وزیر کابینه با هزینه پرداختی توسط مالیات دهندگان فنلاندی سه مکالمه بین المللی شخصی انجام داده بود.

این وزیر فنلاندی نه تنها استعفا کرد بلکه پرونده ای برای وی در دادگاه تشکیل و مجبور شد هزینه این سه تماس تلفنی بین المللی را بپردازد.

به نظرم نقش اصلی این ماجرا را رسانه های آزاد بر عهده داشتند که جای خالی آنها امروزه در ایران حسابی حس می شود نشریاتی که بدون ترس بتوانند مسوولین را به چالش بکشند ....

یک رویداد مشابه در ایران

نکنه انتظار داشتین تو ایران هم از این اتفاقا بیفته ؟

کی بود گفته بود من در اروپا اسلام ندیدم اما مسلمانی دیدم و در ایران اسلام دیدم اما مسلمانی ندیدم (فکر کنم جمال الدین اسدآبادی بود) واقعاً روحش شاد .....

نظرات (3)Add Comment
0
چه جسارتها
نویسنده smh, فوریه 28, 2011
سلام
من فکر کنم شما به جایی وابسته هستید که جرأت میکنید ایتجور چیزها بنویسید(البته جهت مزاح)البته آدم های کار درست همه جا پیدا وشن اما نکته جالب اینکه ما حق الناس جزء آموزهای دینیمون هست اما این کافرا!که این جور چیزا ندارن و بر اساس چی روی حق مردم حساس هستن!؟
0
اندکی تأمل...
نویسنده fs7, فوریه 28, 2011
امیر مؤمنان علیه السلام درباره صرفه جویى و اهتمام به بیت المال به یكى از كارگزاران خود می‌نویسد:

"اَدِقُّوا اَقْلا مَكُمْ، وَ قارِبُوا بَیْنَ سُطُورِكُمْ، وَاحْذِفُوا عَنّى فُضُولَكُمْ، وَاقْصُدُوا الْمَعانِىَ، وَ اِیّاكُمْ وَالاِْكْثارَ، فَاِنَّ اَمْوالَ الْمُسْلِمینَ لا تَحْتَمِلُ الاِْضْرارَ"
قلمهاتان را نازك كنید، فاصله سطرها را نزدیك نمایید، سخنان زاید را حذف كرده ، به اصل کلام بسنده كنید و از طولانى نویسى بپرهیزید؛ زیرا اموال مسلمانها تحمل ضرر و زیان را ندارد.


بگو اگر چه به جایی نمی رسد فریاد

کلام حق دم شمشیر می شود گاهی...

مثل همیشه از دل برآمد و بر دل نشست در حالیکه واقعیت تلخی بود
0
...
نویسنده a guest, مارس 16, 2011
نمي دونم اگه الان دولتي سركار بود يا بهتره بگم نظامي كه شماباهش موافق بوديد بازهم اين حرفها رو مي زديد؟؟؟
بودجه اي كه در زمان آقاي خاتمي صرف رفت و آمدهاي اروپايي وزراء و نزديكان ايشان مي شد. يا در زمان آقاي هاشمي كه قراردادهاي نفتي ميلياردي كه وابستگان ايشان مي بستند. يا همين دانشگاه آزاد كه مي خواستند با وقفش اين سرمايه ي بزرگ ملي رو ارثي كنند. سرمايه اي كه اگر بين تمام ايراني ها تقسيم بشه به هركس 4ميليون تومان وام بلاعوض مي رسه. كشوري كه وقتي 300 ميليون به رييس مجلس وقت مي دن و ازش مي پرسن براي چي گرفتي مي گه چون از امام نامه دارم.
دولتي كه باهمه تلاشش هنوز نتونسته جلوي خيلي از اين حيف و ميلهاي بيت المال رو بگيره و رهبري كه خار در چشم واستخوان در گلوست.
نمي دانم آقاياني كه ادعا دارند مملكت ما مملكت امام زمان(عج) است فردا چطور ميخواهند جواب ايشان را بدهند و يا شايد هم مثل گنجي بازوي بي بديل دولت اصلاحات براي راحت كردن خود و ديگران بگويند اصلا امام دوازدهمي وجود ندارد...
اللهم عجل لوليك الفرج

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( دوشنبه ، 9 اسفند 1389 ، 19:25 )