You are here:

رفع مشکل استفاده از فونت فارسی در طراحی وب

فرستادن به ایمیل چاپ

Tags: تجربیات | تخصصی | معرفی | وب | وبمستر

یکی از مشکلات طراحی وب برای سایتهای فارسی ، عدم وجودتنوع در فونتهای استاندارد موجود است به نحوی که اگر بخواهیم سایت طراحی شده بهترین حالت را در تمام سیستم ها داشته باشد معمولا از فونتهایی مانند تاهوما، آریال و تایمزاستفاده می کنیم . ریسک استفاده از فونتهای رایج فارسی مانند میترا ، نازنین و تیتر ، عدم وجود آنها در سیستم کاربر نهایی است که در این صورت باعث به هم ریختگی سایت و عدم رضایت کاربر خواهد شد.

برای حل این مشکل در CSS3 که امروزه در نسخه جدید تمام مرورگرها پشتیبانی می شود، می توانید با دستور @font-face فونت مورد نظر خود را تعریف کرده، آدرس دانلود آنرا هم بیان کنید . پس از مرحله تعریف فونت، می توانید در طراحی صفحات خود از آن استفاده کنید .

نکته ای که در این باب باید دقت شود این است که مرورگرهای مختلف استانداردهای فونت خاص خودشان را دارند که فونت مورد نظر ما باید به قالب استاندارد چندین مرورگر تبدیل شود تا تمام کاربران فونت مورد نظر را به درستی مشاهده کنند . برای تبدیل فونت مورد نظر خودتان به قالب های استاندار می توانید از این آدرس استفاده کنید . ابزاری که در این سایت مشاهده می کنید، فونت مورد نظر شما را گرفته ، آنرا به قالبهای استاندارد تبدیل می کند و حتی نحوه استفاده از آنرا هم برایتان تولید می کند که بایک کپی پیست ساده می توانید آنرا به سایتتان بیفزائید....

 

-----------------------------

به شخصه با فونت های رایج فارسی مانند "B Koodak" موضوع را تست کردم و دیدم که حروف فارسی را به صورت جدا جدا می نویسد که مطمئناً مناسب سایتها نبود. بعد از بررسی متوجه شدم باید از فونتهای استاندارد و یونیکد شده استفاده کرد. برای دریافت تعدادی از این فونتها که بدون اشکال می توانند در صفحات وب استفاده شوند، از این آدرس استفاده کنید.

-----------------------------

پی نوشت : جدیداً مطلب کاملی در زمینه فونتهای فارسی در وب در سایت طراحی وب فارسی دیدم که برای تکمیل بحث می توانید به آن رجوع کنید.

لیستی از فونتهای فارسی و قابلیت استفاده از آن بدون کپی کردن در سیستم مقصد با ذکر آدرس ثابت اینترنتی آنها را می توانید در این سایت بیابید که اکثر فونتهای معروف فارسی را آماده شده دارد. (البته اگر فونتها را به صورت یکجا و آماده استفاده می خواهید، آنها را از این آدرس دانلود کنید).

نظرات (6)Add Comment
0
تشکر
نویسنده رشید باقری, آوریل 02, 2012
با سلام
خواستم از مطلب مفید شما تشکر کنم
0
آوب فونت
نویسنده حمید, دسامبر 30, 2012
آوب فونت در پاییز سال 1391 توسط متخصصان گروه فناوری اطلاعات آوب ، با هدف ساخت اولین ، بزرگترین و جامع ترین دایرکتوری فونت فارسی ایرانی طراحی و برنامه نویسی شد. این سایت تا کنون بیش از 600 وب فونت و بالای 1000 فونت فارسی برای دانلود در خود جای داده است و هر روز بر تعداد آن ها اضافه می گردد.
یکی از برجسته ترین و نادرترین خدمات این سایت علاوه بر دانلود فونت ، تست آنلاین و نقشه کلمات فونت API برای طراحان وب و وبمستر ها است. طراحان وب و وبمسترها با استفاده از این خدمات می توانند در صفحات سایت و وبلاگ خود ، با اضافه کردن یک کد CSS کوتاه از فونت های این مجموعه استفاده کنند.
یکی از ویژگی های بارز این سرویس ، تشخیص مرورگر کاربر سایت شما و در نتیجه قرار دادن فونت با فرمت مناسب مرور گر کاربر می باشد که همین امر باعث افزایش سرعت بارگزاری سایت و وبلاگی می گردد که از این سرویس برای فونت وب خود استفاده خواهد نمود.
برای استفاده از خدمات این وبسایت وارد لینک زیر شوید:
http://awebfont.ir

0
طراحی وب سایت
نویسنده طراحی وب سایت, اوت 23, 2013
خداروشکر با ورود font-face به css3 این مشکلات برطرف شده. ولی بعضی ها میگن با فونت هایی مثل bkoodak مشکل داره!
0
...
نویسنده بانک اطلاعات ساختمان, نوامبر 25, 2015
عالللللللللللللللللی و کاربردی بووود...ممنونم
0
...
نویسنده طراحی وب سایت, دسامبر 03, 2015
عالی و بی نظیرن مطالبتوون
0
تشکر
نویسنده مهدی اسلمی, دسامبر 21, 2015
استاد دستتون درد نکنه کیف کردم

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( چهارشنبه ، 10 آبان 1391 ، 17:31 )