You are here:

درسی از سوئد

فرستادن به ایمیل چاپ

تا زمانی که نتوانیم کاری انجام دهیم که فرد خطاکار در هر زمینه ای به نحو مطلوب  مجازات شود ، به پیشرفت و توسعه همه جانبه ای که مد نظر ماست نخواهیم رسید. یعنی به صورت سیستماتیک فرد باید از انجام خطا دوری کند و بترسد که اگر فلان کار را انجام دهد گریبان خودش را خواهد گرفت. البته نقش رسانه ها و آزادی مشروع در بیان مطالب زمینه ساز اصلی این مطلب است.

مطلب زیر که ارسالی یکی ازدوستان است و احتمالاً شما هم آنرا مطالعه کرده اید شاهدیست بر این مدعا :


در نظام مردمسالاري سوئد همه افرادي که در پست هاي دولتي به کار گمارده مي شوند بايد از هر گونه خطايي، چه در گذشته و چه در زماني که مشغول خدمت هستند، پاک باشند.


 

در انتخابات پارلماني سوئد در سال 2006 ائتلافي از احزاب دست راستي با به دست آوردن 178 کرسي نمايندگي، اکثريت کرسي هاي مجلس را نصيب خود کرد و دولت تشکيل داد.

 چندي بعد نخست وزير به تدريج وزراي کابينه اش را معرفي کردو خانم «ماريا بورليوس» به عنوان وزير بازرگاني معرفي شد.روز بعد دختري به يکي از روزنامه ها اطلاع داد اين خانم چند سال پيش او را به مدت يک ماه براي نگهداري از بچه اش استخدام کرده بود بدون اينکه موضوع را به اداره ماليات گزارش داده باشد. در سوئد هر گاه کسي فردي را به کاري بگمارد بايد آن را به اطلاع اداره ماليات برساند و به عنوان کارفرما ماليات و هزينه بيمه آن فرد را بپردازد. هر کس کار مي کند بايد در زمان انجام کار بيمه باشد تا اگر اتفاقي حين کار بيفتد بيمه بتواند نيازهاي آن فرد را پوشش دهد. 


بورليوس به عنوان کارفرما بايد استخدام آن دختر را به اداره ماليات اطلاع مي داد و علاوه بر حقوق دختر، هزينه کارفرما را نيز به اداره ماليات مي پرداخت. بورليوس به اداره ماليات اطلاع نداده بود و خلاف قانون رفتار کرده بود. وقتي اين مساله فاش شد وي از طريق تلويزيون از مردم سوئد پوزش خواست و گفت در زمان انجام اين کار خلاف که سال ها پيش اتفاق افتاده بود، وضع مالي خانواده آنها چندان خوب نبوده است.

 روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان که مانند ساير مردم بدون هيچ محدوديتي حق تحقيق و گزارش دارند دست به کار شدند و پرونده مالي خانم وزير را طي سال هاي گذشته مورد بررسي قرار دادند.

همه شهروندان در سوئد مي توانند اطلاعات مالي افراد ديگر را مطالعه کنند.. براي اين کار کافي است به سالن کامپيوتر اداره ماليات مراجعه کنند و با وارد کردن نام يا شماره شخصي افراد در رايانه ها، اطلاعات مربوط به درآمد افراد، اشتغال آنها و مقدار ماليات پرداختي توسط هر فرد را به دست آورند. پس از برملا شدن کار خلاف اين خانم وزير، شهروندي به نام ماگنوس فورا در وبلاگ خود نشان داد اين خانم دروغ مي گويد و درآمد آنها در سالي که آن دختر خانم را به کار گرفته است، بالاي يک ميليون کرون يعني خيلي بيشتر از درآمد متوسط شهروندان سوئدي بوده است. دو روز بعد نخست وزير سوئد اعلام کرد خانم بورليوس از کار خود کناره گيري کرده است. بورليوس نه تنها از کار وزارت کنار گذاشته شد بلکه بنا بر گزارش روزنامه ها «خانم بورليوس از سوئد فرار کرد». او خانه و زندگي اش را در مدت کوتاهي فروخت و به انگلستان کوچ کرد تا چشمش به چشم مردمي که به آنها دروغ گفته بود نيفتد.

نظرات (3)Add Comment
0
...
نویسنده a guest, ژانویه 21, 2010
کاش مردم ایران هم یه کم از سوئدی ها یاد می گرفتند......
0
...
نویسنده a guest, ژانویه 22, 2010
به نظر من این جور مسایل احتیاج به فرهنگ سازی داره. واین کار فرهنگ سازی اصلا نمی تونه دولتی باشه. باید از خودمون شروع کنیم خدا وکیلی چند نفر از ما تمام کارهای مالیش شفافه یا بهتره بپرسم چند نفر از ما دوست دارن تمام وضع مالیشون بصورت شفاف در اختیار همه باشه؟
0
...
نویسنده محمد مهدي افشاري, ژانویه 24, 2010
سلام
مطلب فوق العاده جالبي بود و اي كاش سيستم ايران هم همينطور مي بود و هر كس به راحتي نتوانند سو استفاده كنند.
100% در ايران قابل پياده سازي نيست چون تربيت از بچگي چه در خانواده و چه در سيستم آموزش و پرورش بر عكس ميباشد و بايد سيستم آموزشي و مديريتي كامل عوض شود و محدوديت ها برداشته شود و قانون قدرتمندي در اين زمينه ها كه سريعا بدون دادگاه و... اجرا شود. smilies/smiley.gif

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( جمعه ، 17 ارديبهشت 1389 ، 06:12 )