You are here:

ضرورت وجود یک نهاد مشاورتی قابل اعتماد در زمینه نرم افزار

فرستادن به ایمیل مشاهده در قالب پی دی اف

Tags: تجربیات | تخصصی | نرم افزار

یکی از دغدغه های بنده به عنوان یک مهندس نرم افزار و یک برنامه نویس انتخاب درست ابزار، زبان برنامه نویسی ، استانداردها و خلاصه هر چیزیست که می تواند باعث موفقیت یک پروژه نرم افزاری شود.

به عنوان کسی که سالها با زبانهایی مثل سی ، سی شارپ ، جاوا ، پی اچ پی و جاوااسکریپت کار کرده ام ، برایم سخت است که سراغ زبانهایی مانند پایتون و یا روبی بروم و از طرفی نگرانم که امکاناتی در این زبانهای برنامه نویسی موجود باشد که واقعاً به یادگرفتنشان بیرزد.

از طرفی به عنوان یک مدرس دانشگاه این دغدغه را دارم که در این بازار پر تلاطم نرم افزار، دانشجو بتواند با زبانها و ابزارهای رایج دنیا آشنا شود و کاملا برای ورود به بازار کار آماده باشد.

به همین خاطر قصد دارم از ترم آینده گروه های مختلف نرم افزاری مانند برنامه نویسی موبایل ، وب ، برنامه های تجاری، انیمیشن، طراحی بازی ، جی آی اس تشکیل دهم و برای هر گروه یک کار تعریف کنم و به عنوان یک کار جانبی از همین ترم دو کارشناسی آنها را درگیر کارهای عملی و جذاب نرم افزاری کنم و از هر گروه ابتدا بخواهم به صورت حرفه ای بهترین ابزار، محیط کار و کتابخانه را انتخاب و بعد به انجام کار محول شده بپردازد .

اما واقعاً انتخاب درست فناوری و کار با آن خود یک کار جمعیست و مطمئنم به تنهایی از پس آن بر نخواهم آمد مثلاً در زمینه برنامه های تحت وب که بتوانند به برنامه های عادی (تحت ویندوز یا لینوکس)شبیه باشند و امکانات کاملی را در اختیار کاربر و برنامه نویس قرار دهند، (Rich Internet Application Framework) به یک لیست طولانی از کتابخانه ها و ابزار برخوردم که انتخاب درست از بین آنها خود یک پروژه مجزاست.

کتابهای الکترونیکی سایت http://www.wowebook.com را که مخصوص نرم افزار است را معمولاً روزانه مرور می کنم و بارها به کتابهایی برخورده ام که فلان کتابخانه یا چهارچوب نرم افزاری یا نرم افزار مفید را شرح داده اند که حتی اسمشان به گوشم نخورده است.

ای کاش سایتی در زمینه مشاوره برنامه نویسی و مهندسی نرم افزار موجود بود که به روز، اطلاعات مفید را در اختیار علاقه مندان می گذاشت.

مثلاً اگر قصد برنامه نویسی بازی داشتیم با مراجعه به آن سایت ، می توانستیم بهترین موتور و کتابخانه تولید بازی را بسته به شرایط خودمان به راحتی انتخاب کنیم .

سایتی که بتواند به راحتی به سوالاتی از قبیل کدام زبان؟ کدام محیط برنامه نویسی ؟ کدام ابزار؟ کدام استاندارد ؟ کدام کتابخانه ؟ کدام منابع و آموزشها ؟ و مانند آن پاسخ دهد.

اگر عمری بود و پولی ، قصد دارم با کمک دانشجویان این گونه سایتها را در زمینه های مختلف حوزه نرم افزار راه اندازی کنم .

تا خدا چه خواهد و چه پیش آید ....

نظرات (2)Add Comment
0
...
نویسنده نباتی , ژانویه 11, 2012
سلام استاد
من هم با نظر شما موافقم. باید یک منبع جامع و کاملی باشه که بتونه در راستای اجرای پروژه ما رو راهنمایی کنه. متاسفانه وجود منابع گسسته و معدود در کشور ما باعث شده که با وجود نیروی متخصص هم پروژه ها با موفقیت مواجه نشوند، که من علت اصلی این عدم موفقیت رو سیستم آموزش کشور می دونم. بطور نمونه در دانشگاهی که من هستم اساتید ما حداقل آشنایی با متدولوژیهای جدید تولید نرم افزار agile و scrum رو ندارن و متاسفانه دروس مهندسی نرم افزار را طوری ارائه میدن که دانشجوی انها حتی قادر به تجزیه و تحلیل سیستم هم نیست چه رسد به خود مهندسی! به نظر من اینگونه دروس باید توسط متخصصان و برنامه نویسان خود این رشته ارائه شود، چرا که برنامه نویس با مشکلات و سختیهای این کار روزمره دنیای برنامه نویسی و توسعه آن مواجه است و در رابطه با اینکه فرمودید ورود تکنولوژی های جدید که هم اکنون در بازار جهانی استفاده می شود و عدم وجود منابع مفید باعث شده تا به قول آقای محبی دچار گیجی تکنولوژیک شویم.
0
agile,functional,RIA...
نویسنده محمد رضا اسمعیل زاده, ژانویه 14, 2012
سلام جناب بنایی، در مورد RIA اصلی ترین مسئله دشواری های سر و کله زدن با زبان جاوا اسکریپت هست که هر برنامه نویسی که برنامه enterprise کار می کنه از این کار فراری هست. تمام فریم ورکهایی که در این زمینه هم وجود دارند جهت پوشاندن نواقص زبانهای object (prototype) based از برنامه نویس های oop هست که معمولا هم چندان موفق نیستند. و حتما حتما لازم هست که برنامه نویس سر از مکانیزم زبان prototype based در بیاره در این زمینه تعریف فریم ورک qooxdoo رو من شنیدم و البته کتابخونه های jquery هم خیلی بی نظیر هست (فقط بدیش به این هست که فریم ورک نیست که البته فریم ورکی که خروجی کارش رو به صورت jquery می ده هم وجود داره به اسم javascriptmvc در مورد این که چه زبانهایی ارزش مطالعه دارند اگر (خود شخص شما) دنبال یک زبان ایده آلید زبون scala‌ رو بررسی کنید. این زبان فوق العاده elegant‌ هست و برنامه نویسی به این زبان بسیار لذت بخش هست. این زبان hybrid‌ هست یعنی هم functional و هم oop، اگر دنبال زبانی برای آموزش و استفاده عملی می گردید مناسب ترین زبان زبان ruby هست که خیلی نزدیک هست به خصوصیاتی که برای scala ذکر شد، به علاوه این که زبان رسمی agile‌ کار ها هم هست یعنی با این زبان متد های agile رو در دانشگاه ها درس می دن. برای آموزش درس طراحی الگریتم هم زبان haskell رو پیشنهاد می کنم که سر و سرور همه زبانهای functional هستش و همون نصبتی که ruby با agile‌ داره haskell با طراحی الگریتم و برنامه نویسی functional‌ داره

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy