You are here:

هنر جستجو در اینترنت

فرستادن به ایمیل چاپ

Tags: اینترنت | تجربیات | جستجو

در چند سال اخیر به ندرت کتاب کامپیوتری و تخصصی گرفته ام و بیشتر نیازهای تخصصی و برنامه نویسی را به کمک اینترنت و کتابهای موجود در آن برطرف کرده ام.یک سایت خیلی خوب در زمینه دانلود کتابهای الکترونیکی پیدا کرده بودم که هر چند روز یک بار به آن سر می زدم و کتابهای جدید را دانلود می کردم. اکثر آنها را هم فقط دانلود کرده و به صورت طبقه بندی شده ذخیره می کردم. خیلی اوقات هنگامی که به مشکل خاصی بر می خورم یا نمونه کدی را لازم دارم همراه با توضیحات کامل به این کتابخانه رجوع می کنم.

البته این سایت تعطیل شد و مدتی از صرافت این کار افتادم تا اینکه هفته گذشته که در کارگاه های آموزشی داده کاوی در دانشگاه امیرکبیر شرکت کردم(در باره آن مجددا صحبت خواهم کرد) به چند تا کتاب الکترونیکی نیاز پیدا کردم  با جستجوی فراوان بالاخره دیشب توانستم از اینترنت کتاب مورد نظر را دانلود کنم.

در این زمینه چند توصیه برای جستجوی بهینه و یافتن اطلاعات را مفید می دانم :

اولین نکته اینکه ذخیره کردن فایلها در پوشه ها،‌روش مناسبی برای طبقه بندی پی دی اف ها نیست. توصیه بنده استفاده از Organizer ادوب اکروبات است که یک کتابخانه دیجیتال از فایلهای پی دی اف می سازد و مراجعه بعدی به آنها را بسیار ساده می کند.

نکته بعدی اینکه اگر دنبال کتاب خاصی نیستید بهتر است جستجوی خود را از سایت آمازون شروع کنید. موضوع مورد نظر را جستجو کرده،‌ کتابهای مورد نیاز را پیدا نمائید . خوبی این سایت که جزء سایتهای موفق دنیاست،‌این است که هم امتیاز هر کتاب مشخص شده است و هم نظرات کاربران راجع به آن را می توانید بیابید. مرحله بعد یافتن کتاب های مورد نظر با ذکر نام آنها در گوگل و کلمه "Rapidshare" است . همانطور که می دانید سایت رپیدشر معروف ترین سایت آپلود و دانلود رایگان فایل است. معمولاً و به احتمال زیاد لینک های مختلفی را برای دانلود کتاب الکترونیکی مورد نظر از سایت رپید شر خواهید یافت. البته خیلی از لینک های یافت شده نیز ممکن است غیر فعال  شده باشد (یا زمان ماندن آن در سرور تمام شده باشد یا نویسندگان و ناشر کتاب به آن اعتراض (Report Abuse)کرده باشند ) . از طرفی در یکسال گذشته ،‌ محدودیت هایی در دانلود از این سایت ایجاد شده است و معمولاً عصر و شب پیغام می دهد که تمامی ظرفیت دانلود برای کشور شما پر شده است(افراد زیادی در حال دانلود هستند). برای رفع این مشکل  یا سر صبح دانلود را انجام می دهم و یا اگر حجم آن از 20 مگابایت کمتر باشد که معمولا هست از سایت رپیدباز (Rapidbaz) که یک سایت فارسی برای دانلود از رپیدشر و مانند آن است استفاده می کنم که یک خوبی بزرگ آن پشتیبانی دانلود منیجر هاست.

راه دوم برای دانلود از سایت رپید شر که همه چیز در آن پیدا می شود،‌استفاده از موتورهای جستجوی خود رپیدشر است. سایتهایی مانند RapidLibrary.com یا DownTr.net از جمله این سایتها هستند.

اما گاهی نیز پیش می آید که با تمام اینها نمی توانید کتاب یا نرم افزار مورد نظر را بیابید. روش آخر استفاده از  تورنت هاست. به طورخلاصه ، تورنت یک استاندارد اشتراک فایل است که نرم افزار های دانلود منیجر آنرا پشتیبانی می کنند . کافیست انتهای نام فایل مورد نظر کلمهTorrent  راهم اضافه کنید. تورنت مورد نظر که یک فایل متنی خیلی کوچک است را دانلود کرده و به دانلود منیجر بدهید تا سرفرصت (ممکن است طول بکشد( دانلود شود.

 

نظرات (3)Add Comment
0
...
نویسنده Mohsen, فوریه 07, 2010
Salam
jalebe
age mishod link free site rapidshare ro ham begin ke dige talaye ( yani vaghti mikham dw konam Dige On Sineye Shomare Ro Nayare )
Tx
:kiss:
0
...
نویسنده a guest, فوریه 07, 2010
سلام استاد
مطلب کاربردیه جالبی بود
فکر می کنم یه کم خلاصه گفته بودین
اگه فرصت کردین درباره بعضی قسمتها یه کم بیشتر توضیح بدین
ممنون
0
...
نویسنده حسین قلندری, فوریه 10, 2010
سلام جناب آقای بنایی
من که تجربه خوبی از تورنت ندارم چون بیشتر مواقع فایل ها ویروسیه و یا اینکه چیزی که دانلود میکنیم اون چیزی نیست که میخواستیم.
ولی از حق هم نگذریم خیلی وقتها چیزایی با تورنت دانلود کردم که غیر از تورنت هیچ جا گیر نمیاد smilies/wink.gif

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy
آخرین بروزرسانی ( يكشنبه ، 18 بهمن 1388 ، 11:48 )