You are here:

نکته ای در باب مالکیت معنوی

فرستادن به ایمیل چاپ

Tags: جامعه | روزانه | نظرات

مطلبی را چندی قبل راجع به ثبت اختراع از یکی از دوستان شنیدم که تعریف می کرد طرف با ثبت اختراع کنترل از راه دور برای کولر آبی در ایران و انحصاری کردن آن کلی درآمد برای خود ایجاد کرده است . خیلی تعجب کردم چون کنترل از راه دور ساختن برای وسایل که امروزه چیز تازه ای نیست و شما برای یخچال ، گازّ، دوچرخه، ماشین ، اتو و همه چیز می توانید این گجت الکتریکی را طراحی و تولید کنید .

مجله دانستنیهای این شماره به دعوای اخیر اپل و سامسونگ پرداخته بود و پتنت (اختراع ، مالکیت معنوی) های مختلفی از اپل و سامسونگ را که علیه همدیگر با آنها اقامه دعوی کرده بودند را لیست کرده بود.

مثلاً اپل ایکون های مربعی با گوشه خمیده را برای خود ثبت کرده بود و سامسونگ پخش موزیک به صورت پشت زمینه در حالیکه کاربر بقیه کارهایش را بتواند انجام دهد به عنوان یک پتنت به ثبت رسانده بود، مواردی که به نظر کمی مسخره می آمد و بیشتر به سوء استفاده از قانون مالکیت معنوی شبیه بود تا ثبت اختراع و پتنت .

به نظرم حد و مرزهای این فناوری ها و اختراعات چه در ایران و چه در دنیا باید شفاف تر بیان شود تا کسی از آنها سوء استفاده نکند و بیشتر در خدمت جامعه باشند تا انحصاری کردن فناوری .

نظرات (0)Add Comment

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy