You are here:

رواج معماری REST و قالب JSON در دنیای امروز وب سرویس ها

فرستادن به ایمیل چاپ

Tags: تجربیات | تخصصی | معرفی | وب

مطلبی دیدم راجع به پروتکل های استفاده شده در سرویس های جریانی انتقال داده و میزان محبوبیت و رواج هر یک. منظور از سرویس های جریانی انتقال داده ، سرویس هایی هستند که به سایتها و نرم افزارها اجازه دسترسی لحظه به لحظه به اطلاعات را می دهند مثلاً اگر بخواهید جدیدترین مطالب یک شخص در فیس بوک، آمار لحظه ای بورس و مانند آن را در سایت خود نشان دهید، از این پروتکل ها می توانید استفاده کنید.

حدود پنجاه درصد این محبوبیت متعلق به پروتکل REST است که تقریباً جایگزین SOAP شده است و استاندارد نوین نوشتن وب سرویس هاست.

به عنوان راهنمایی، اگر شما بخواهید سرویسی را به سایر سایت ها و برنامه ها بدهید، مثلاً افراد بتوانند از طریق سرویس شما از طریق برنامه های خود پیامک ارسال کنند باید یک وب سرویس بنویسید. سرویسی که به طور خاص برای کاربر عادی طراحی نشده است و فقط یک برنامه دیگر مجاز به استفاده و فراخوانی آن است.

پروتکل معمول وب سرویس ها ، SOAP بود که از XML برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می کرد. مثلاً شماره همراه و متن پیامک را به آدرس داده شده با یوزر و پسوردی که در اختیار ما گذاشته شده است در قالب XML، می فرستیم و نتیجه ارسال را نیز به همان شیوه دریافت می کنیم.

اما چندسالیست که SOAP جایگاه خود را به معماری REST برای طراحی وب سرویس ها داده است به قسمی که امروزه تقریباً بیشتر وب سرویس ها RESTFull هستند یعنی با این شیوه طراحی میشوند . برای آشنایی با این شیوه طراحی وب سرویس ها از این آدرس استفاده کنید.

نکته دیگری که در مقاله فوق برای جالب بود، رواج قالب انتقال داده JSON بود که پررنگ تر از XML ظاهر شده است و از آن ساده تر است .

به نظرم در دنیای برنامه نویسی و طراحی وب، روزبروز به سمت ساده و کارآ شدن پروتکل ها و استانداردها پیش می رویم.

پانوشت : در مطلب فوق با سایت APIHub آشنا شدم که مرجعی بود برای وب سرویس های موجود . مثلاً اگر بخواهید هر روز در سایت خودتان ، یک اصطلاح جدید لاتین را به کاربران نشان دهید، کافیست عبارت New Word را جستجو کنید تا سایتهایی را بیابید که با فراخوانی وب سرویس آنها، این کار را برایتان انجام می دهند یا می خواهید یک سایت ترجمه راه بیندازید ... کافیست دنبال سرویس هایی بچرخید که این کار را برایتان ممکن می کنند. یعنی متن را میگیرند و ترجمه آنرا برمی گردانند که شما آنرا مستقیم به کاربر نشان می دهید .

 

نظرات (2)Add Comment
0
یک مثال عملی از وب سرویس در ایران
نویسنده نجاتی, مارس 05, 2013
سایت قاصدک وب سرویس شارژ همراه ایرانسل رو ارائه میده، اون هم بصورت رایگان!
http://ghasedaknet.com/index.php?pagename=subcategory&categoryID=14
0
...
نویسنده حامد فکوری, مارس 07, 2013
خسته نباشید مهندس بنایی..

میخواستم اگه امکانش هست نحوه ی استفاده از این وب سرویس ها در وب رو مختصرا یه توضیحی بدین...

ممنونم / پاینده باشید..

راستی استاد اگه خاطرتون باشه من میخاستم کنکور هنر بدم..واسه کاردانی به کارشناسی نذاشتن... و لی واسه ارشد ، هنر دادم ..تشویق شما واقعا خیلی سهم داشت توی این تصمیم..مجدد ممنونم

بنائی :
شما که می خوای هنر امتحان بدی ، وب سرویس می خوای چی کار ؟
واقعا فرصت نمی کنم واسه آموزش خودت یه جستجوی کوچک انجام بدی اونی که می خوای را پیدا می کنی ...

نظرتان را بنویسید
کوچکتر | بزرگتر

busy